Zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym
Właściwe zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym jest kluczowe ze względu na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, a także ze względu na brak uszkodzeń przewożonego towaru. Prawo obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia ładunku nakłada na nadawcę towaru, jednak w praktyce często nadawca załadowuje ciężarówkę i wspólnie z kierowcą zabezpieczają towar. Odpowiedzialność za zabezpieczenie ładunku jednak spoczywa na załadowcy, a kierowca przejmuje odpowiedzialność za załadunek w chwili zamknięcia pojazdu i podpisania dokumentów przewozowych. W jaki sposób zabezpiecza się ładunek w transporcie drogowym?
Zabezpieczenie ładunku w transporcie – podstawa prawna
Kwestie zabezpieczenia ładunku w transporcie oraz ich rozmieszczenie regulują przepisy:
- ustawa Prawo o ruchu drogowym
- Prawo przewozowe
- unijna norma PN-EN 12195
- konwencja CMR
- właściwe rozporządzenie w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz ich wyposażenia lub części
Ładunek w transporcie musi być nie tylko właściwie zabezpieczony, ale również ułożony. Optymalnym rozwiązaniem jest równomierne rozmieszczenie ładunku na całej powierzchni, jednak jest to kwestia, którą należy rozpatrywać indywidualnie. Dzięki równomiernemu wypełnieniu powierzchni załadowczej jazda jest bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna. Za niewypełnienie przepisów prawnych grozi od 20 do 500 zł bez punktów karnych lub w przypadku przekazania sprawy do sądu grzywna w wysokości do 3000 zł.
Zabezpieczenie ładunku w transporcie – rodzaje zabezpieczeń
W zależności od typu przewożonego ładunku, stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia. Najpopularniejszym zabezpieczeniem ładunku w transporcie są pasy transportowe, którymi mocuje się różnego rodzaju ładunki, w tym palety. Ich odpowiednikiem do mocowania dużych i przede wszystkim ciężkich ładunków są łańcuchy transportowe. Odciągami transportowymi przymocowuje się np. przewożone maszyny. Działają one na tej samej zasadzie, co pasy transportowe, jednak są jeszcze bardziej wytrzymałe.
Belki rozporowe i drążki rozporowe to rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć towar bez żadnego punktu zaczepienia, który potrzebny jest w przypadku pasów transportowych. Drążki lub belki rozporowe umieszcza się między ścianą ładowni a towarem i dzięki możliwości dostosowania długości, dopasowuje tak, by załadunek nie mógł ruszyć się w żadną stronę. Najlepiej sprawdzają się drążki rozporowe z listwami, które na stałe przymocowane są do ścian przestrzeni załadowczej i które umożliwiają precyzyjne i szybkie umieszczenie jednego z końców drążka rozporowego.
Siatki zabezpieczające to praktyczne i wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się w zabezpieczaniu ładunku w transporcie oraz wydzielaniu przestrzeni w transporcie drobnicowym. Za ich pomocą przytwierdza się towar, np. palety do podłoża. Warto połączyć je z matami antypoślizgowymi, które dodatkowo utrudniają towarom ślizganie się po podłodze przy hamowaniu, ruszaniu czy skręcaniu.
Innym sposobem zabezpieczania ładunku w transporcie drogowym jest ryglowanie, czyli układanie towaru tak, by wypełnił całą powierzchnię załadunkową. Dzięki towar nie ma miejsca, by przemieszczać się w trakcie jazdy. Sposób ten nie wymaga żadnego wyposażenia, sprawdza się jednak w stosunkowo niewielkiej ilości przypadków.
Zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym – zaufaj profesjonalistom
Nasza firma świadczy usługi transportu drogowego towarów – zarówno w formie drobnicowej, jak i całopojazdowej. Nie przewozimy materiałów sypkich. Winda ułatwia załadunek i rozładunek, a ładowność do 5 ton umożliwia przewożenie dużego załadunku w ramach jednego kursu. Przewozimy palety, maszyny, meble i inny towar od producentów. Pomagamy we właściwym zabezpieczeniu ładunku w transporcie. Zapraszamy!