Co to jest awizacja w transporcie i jak wpływa na łańcuch dostaw?

Co to jest awizacja w transporcie i jak wpływa na łańcuch dostaw?

Awizacja dostaw to powszechnie stosowana procedura, ułatwiająca planowanie wysyłki, transportu oraz przyjęcia towaru. Chociaż awizację w transporcie i logistyce stosuje się bardzo często, nie wszyscy doceniają korzyści, jakie zapewnia każdej ze stron biorącej udział w procesie logistycznym. Co to jest awizacja w transporcie i jak wpływa na łańcuch dostaw?

Co to jest awizacja w transporcie?

Awizacja dostaw to nic innego, jak informowanie odbiorcy towaru o jego nadaniu. Informacja przekazywana jest w postaci awiza – za pośrednictwem platformy do awizacji lub adresu mailowego. W awizacji dostawy znajdują się takie informacje, jak:

  • data i godzina dostawy
  • rodzaj towaru
  • ilość towaru – liczba palet lub paczek
  • numer zamówienia
  • numer faktury
  • kontakt do nadawcy i odbiorcy
  • kontakt do kierowcy
  • inne informacje – np. transport z windą lub bez windy
  • dokumentacja celna – w przypadku transportu międzynarodowego

Jak awizacja dostaw ułatwia planowanie transportu?

Wiemy, co to jest awizacja w transporcie – przyjrzyjmy się, jak ułatwia ona planowanie transportu. Awizacja dostaw jest ułatwieniem dla każdego podmiotu biorącego udział w procesie. Ułatwia ona zatem pracę magazynu, z którego wychodzi towar – informacja o planowanej wysyłce pozwala zaplanować pracę magazynierów, a w przypadku magazynu producenta również procesy produkcyjne.

Dla przewoźnika awizacja transportu również jest znacznym ułatwieniem. Informacja o tym, co i w jakiej ilości będzie przewożone, na jakim odcinku i w jakim czasie, ułatwia planowanie transportu w możliwie najbardziej optymalny sposób. Możliwość wykorzystania pojazdu o odpowiedniej pojemności przestrzeni ładunkowej czy dopuszczalnej masie całkowitej oraz tak zaplanowanie przejazdu, by na jak najdłuższym odcinku pojazd jechał na pełno, pozwala zmniejszyć koszty – a więc być bardziej konkurencyjnym na rynku. Awizacja dostaw dotyczy zarówno transportu ciężarowego całopojazdowego, jak i drobnicowego i może z niej skorzystać zarówno mała firma, jak i duże przedsiębiorstwo.

Awizacja dostawy a odbiór towaru na magazynie

Awizacja dostawy ma również ogromny wpływ na pracę magazynu przyjmującego towar. Wiedza o tym, kiedy, jaki towar i w jakiej ilości dotrze na miejsce pozwala efektywnie zarządzać zarówno przestrzenią magazynową, jak i pracownikami. Przygotowanie wolnych lokalizacji, uprzątnięcie miejsca do rozładunku oraz miejsce do przyjęcia towaru, rezerwacja wózka widłowego lub jego naładowanie, gdy jest to wózek elektryczny, a także optymalne zarządzanie urlopami pozwala nie tylko sprawnie przyjąć dostawę, ale również zorganizować pracę w zakresie innych obowiązków.

Przykład: jeśli kierownik magazynu w poniedziałek dowiaduje się o planowanej na środę dużej dostawie, planuje pracę magazynierów tak, by obecnie prowadzone projekty zamknąć do wtorku lub zawiesić je na takim etapie, by nie utrudniały przyjęcia towaru. Niekiedy pomocna jest wysyłka innego towaru, który zajmuje dużo miejsca, a którego wysyłka planowana była później. Awizacja dostawy pozwala także przygotować nowe lokalizacje czy odśnieżyć podjazd, jeśli nie ma rampy.

Awizacja dostawy dla e-commerce

Awizacja dostawy odgrywa także kluczową rolę w e-commerce. Informacja o tym, jaki towar i kiedy przyjedzie, usprawnia komunikację z klientem. Możliwość ustawienia w sklepie online informacji, że towar dostępny będzie w środę, może zachęcić klientów do składania zamówień (bez obaw, że na towar trzeba czekać dłużej). Awizacja dostawy umożliwia również zaplanowanie wyprzedaży innego towaru czy przygotowanie promocji na towar, który jedzie. Zatem awizacja dostawy dla e-commerce oprócz zalet, które znane są we wszystkich magazynach, ułatwia także sprzedaż i działania marketingowe.

Awizacja w transporcie międzynarodowym

Awizacja w transporcie międzynarodowym to kolejne zagadnienie. Taka awizacja, oprócz podanych wcześniej ułatwień, zapewnia także sprawniejszą odprawę celno-skarbową. A odprawy takie potrafią skutecznie opóźnić dostawę towaru do odbiorcy końcowego. Dokumentacja dołączona do awizacji w transporcie międzynarodowym ułatwia pracę agencjom celnym, które do odprawy mogą się uprzednio przygotować i część procedur przeprowadzić jeszcze przed dotarciem towaru do przeprawy celnej.

Jakie korzyści płyną z awizacji dostawy?

Awizacja dostawy zapewnia korzyści każdej ze stron, biorącej udział w procesie dostawy. Dostawca może przygotować towar, optymalizując pracę magazynu, przewoźnik może lepiej zaplanować transport, a odbiorca przygotować magazyn na przyjęcie towaru. E-commerce, dzięki awizacji dostawy, w efektywniejszy sposób zarządza komunikacją z klientem oraz działaniami marketingowymi, zaś awizacje odpraw celnych znacząco skracają czas odprawy celno-skarbowej.

Categories: